Rok szkolny 2020/2021
Drodzy Państwo z dumą i ogromną przyjemnością informujemy, że nasze Przedszkole Miejskie nr 200 przodowało w XXI Przeglądzie Teatrów Przedszkolnych im. H. Ryla, organizowanego przez Bałucki Ośrodek Kultury. Wiele łódzkich grup przedszkolnych brało udział w tym wydarzeniu, jednakże to MY (PM200) zostaliśmy faworytami.
Gratulacje dla Dzieci.
Na rozstrzygnięciu Festiwalu były nasze podopieczne z grupy VIII Nela, Klaudia z Mamą, z grupy VI Anielka z Tatą. Bardzo dziękujemy za obecność i odebranie nagrody dla grupy. Dziewczynki miały również przyjemność obejrzeć Teatrzyk PSIKUS, który zauroczył bajką "Czemu Marta jest uparta".
Bałucki Ośrodek Kultury
FKM - Festiwal Kreatywności Młodych
Protokół z posiedzenia Jury XXI Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla odbywającego się w dniach: 24.05. -17.06. 2021 r. w Centrum Edukacji Kulturowej „Na Żubardzkiej” w Łodzi
W finale XXI edycji Festiwalu Teatrów Przedszkolnych wzięło udział 12 zespołów teatralnych z łódzkich przedszkoli.
Jury w składzie:
Katarzyna Żuk– aktorka Teatru Nowego w Łodzi, instruktor teatralny, nauczyciel. Członek Teatru Improwizacji Ta Dam.
Jolanta Jackowska – aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi,
Monika Kamieńska – absolwentka Filologii polskiej UŁ, menager kultury, wokalistka Łódzkiego Teatru Piosenki, wykładowca akademicki, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury
oceniała spektakle zgodnie z kryteriami zamieszczonymi w regulaminie:
- określone zadanie aktorskie dla każdego dziecka
- spontaniczność dziecka
- konsekwencja w działaniu, spektakl przygotowany w określonej konwencji
- nauczyciel na scenie – jeżeli jest to w nadanej roli
- preferowana żywa muzyka w spektaklu z wykorzystaniem niekonwencjonalnych instrumentów i źródeł dźwięku
- kształtowanie postaw prospołecznych
Po obejrzeniu przedstawień postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX
dla Zespołu „MOTYLKI” z PM nr 200 za spektakl „Alicja w krainie czarów”
I nagroda
dla Zespół „Jabłuszko Rumiane” z PM nr 5 za spektakl pt:”Smok Wawelski - legendy zaczarowane wierszem pisane”
II nagroda
dla Zespołu „Gumisie” z PM nr 200 za spektakl „Brzydkie kaczątko”
III nagroda
dla Zespołu „ Sówki” z PM nr 200 za spektakl „Na majowej łączce”
dla Zespołu „Przedszkolaczek” z PM nr 17 za spektakl pt:”Zamieszanie w krainie bajek”
dla Zespołu „Kotki” z PM nr 149 za spektakl „ Przedszkolaki Tuwimowi”
Wszystkie spektakle, w których muzyka, scenografia, ruch sceniczny i jakość słowa są na wysokim poziomie, mają szansę na sukces. Dbałość o podstawowe elementy teatralności widowiska decyduje o jakości przedstawienia, ale jeszcze bardziej decyduje o niej stopień rozwoju młodych aktorów podczas pracy nad przedstawieniem. Odpowiednio uruchamiana energia i wykorzystanie spontaniczność dzieci sprawiają, że spektakl jest żywy, ciekawy i organiczny. Poprawne zapamiętanie tekstu i synchroniczne wykonanie choreografii to nie wszystko. Liczy się to czy młodzi twórcy stali się wrażliwsi, czy poznali nowe relacje międzyludzkie, czy współdziałali w grupie, czy zetknęli się z nieznanymi dotąd emocjami i czy praca nad przedstawieniem sprawiała im przyjemność. Pozytywne podejście dzieci do wykonywania zadań reżyserskich, stopień aktorskiej otwartości i naturalności jest efektem ciekawej pracy na próbach, co w rezultacie przenosi się na jakość przedstawienia, zadowolenie i brak lęku u aktorów. Teatr jest miejscem, które stworzone jest do niesienia radości zarówno twórcom jak i widzom. Teatr jest miejscem poszukiwań, eksperymentów, improwizacji, metafory, symbolu, przesłania. Miejscem kształtowania świadomości i światopoglądu. Miejscem, w którym buduje się postawy przyszłego twórcy i odbiorcy sztuki. Wszystkim realizatorom, którzy o tym nie zapomnieli serdecznie dziękujemy. Tym, którzy szukają teatralnej drogi życzymy wytrwałości i powodzenia.
DZIEŃ SKRZATA
My jesteśmy dziś skrzatami,
I tańczymy taniec nasz,
Pochyleni delikatnie
Idzie w kole Każdy z nas!!!
Na przełomie maja i czerwca każda grupa obchodziła u siebie w sali "Dzień Skrzata". Były zabawy, tańce, skrzacie czapki i oczywiście dużo uśmiechu :)
"XXI Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla"
Teatr to idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. To wspaniała okazja do uczenia się nowych treści i zachowań społecznych jak tolerancja, współpraca, poszanowanie innych ludzi i odmiennych poglądów. Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla jest projektem edukacyjnym, świętem teatru przedszkolnego, którego ideą jest nie tylko prezentacja „najlepszych praktyk” pracy teatralnej, ale przede wszystkim podkreślenie faktu, że dziecko jest pełnoprawnym odbiorcą i uczestnikiem kultury. Pomysłodawcą Festiwalu był Waldemar Presia, aktor Teatru Arlekin w Łodzi, edukator, animator, człowiek o wielkim sercu, nasz wielki przyjaciel. Centrum Edukacji Kulturowej „Na Żubardzkiej” Bałuckiego Ośrodka Kultury to nie tylko miejsce prezentacji spektakli w ramach Festiwalu , ale również miejsce gdzie nauczyciele będą mogli nabyć nowe doświadczenia, poszerzyć wiedzę w zakresie pracy teatralnej. Dla dzieci będzie to prawdziwe święto, gdzie królować będzie radość i zabawa. Uczestnictwo dzieci w procesie artystycznym odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecięcej wrażliwości, empatii, inteligencji emocjonalnej. XXI edycja Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla odbywa się w formie online. Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla adresowany jest do dziecięcych grup teatralnych działających w przedszkolach (miejskich, prywatnych, społecznych) na terenie Łodzi. Zgłoszone na Festiwal nagrania zostaną ocenione przez Radę Artystyczną powołaną przez Organizatora. Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu objął Łódzki Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.
Teatr Małego Aktora „Dziewiątka”: „ Wiewiórka czyli o pożytkach z zapominalstwa”
Reżyseria: Magdalena Starosta
Opracowanie plastyczne : Magdalena Starosta oraz dzieci z grupy IX
Opracowanie muzyczne: Magdalena Starosta
Teatr Małego Aktora „Dziewiątka” to zespół sześciolatków z grupy IX PM 200. Dzieci przygotowały bajkę autorstwa Moniki Milewskiej. Bajka została zaadaptowana na potrzeby i możliwości przedszkolaków przez wychowawcę grupy. Podopieczni brali również czynny udział w tworzeniu dekoracji oraz nauce piosenek i tańca do wyżej wymienionej bajki. „Dziewiątka” to zespół przedszkolaków lubiących teatr, przebieranie się i wcielanie w różne role oraz chętnie uczących się ról i odgrywania scenek teatralnych. Dzieci na co dzień mają okazję obcować z teatrem uczestnicząc w warsztatach teatralnych z wykorzystaniem teatru Kamishibai.
Zespół „Gumisie”: „ Brzydkie kaczątko”
Reżyseria: Edyta Kaczanowska
Opracowanie plastyczne : Edyta Kaczanowska, Emila Ruta - Zając
Opracowanie muzyczne: Edyta Kaczanowska
Zespół „Gumisie” to wesołe i żywiołowe przedszkolaki w wieku 6 lat, które występują po raz trzeci na Festiwalu. Trzon zespołu stanowi kilka dziewczynek uzdolnionych aktorsko, które szybko uczą się roli, piosenek i układów tanecznych. Z dużym zaangażowaniem realizują wszystkie wskazówki reżyserskie. Pozostałe dziewczynki w zespole mają okazję przełamywać nieśmiałość i tremę w rolach drugoplanowych. Większość chłopców również całkiem dobrze odnajduje się na scenie teatralnej, choć potrzebują więcej czasu na opanowanie roli i ruchu scenicznego. Cały zespól jest bardzo zgrany, a dzieci polubiły występy na scenie.
Zespół „Sówki”: „ Na majowej łące”
Reżyseria: Katarzyna Łykowska, Dagmara Gliszczyńska
Opracowanie plastyczne : Katarzyna Łykowska, Dagmara Gliszczyńska
Opracowanie muzyczne: Katarzyna Łykowska, Dagmara Gliszczyńska
Grupa „Sówki” to zespół aktywnych, ciekawych poznawczo i otwartych na nowe wyzwania dzieciaczków. Choć to ich debiut teatralny to dadzą z siebie wszystko , tak aby publiczność bawiła się razem z nimi doskonale.
Zespół „Motylki”: „ Alicja w krainie czarów”
Reżyseria: Agnieszka Karga, Dorota Kulik, Kamila Mamos
Opracowanie plastyczne : Dorota Kulik, Kamila Mamos
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Karga, Dorota Kulik, Kamila Mamos
Zespół „Motylki” to grupa dzieci pięcioletnich z VI grupy PM 200. Przedszkolaki przygotowały bajkę autorstwa Agnieszki Kargi pt.: „Alicja w krainie czarów”. Inspiracją do napisania scenariusza były zainteresowania dzieci tematyką baśniową i fantastyką. Pięciolatki podczas pobytu w przedszkolu chętnie przenoszą się w świat magii, odgrywają scenki dramowe, improwizują do muzyki klasycznej oraz tworzą własne opowiadania. Dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowaniach i wcielały się w role bajkowe.
Dzień Nowych technologii w Edukacji 2021 – znamy wyniki!
15.06.2021
Trzy przedszkola, 7 szkół oraz dwa Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze to laureaci tegorocznego konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki zorganizowanego z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji w 2021 r. Niestety, nie udało się wygrać w drugim etapie ogólnopolskim ale i tak jesteśmy z naszych efektów zadowoleni.
Komunikat w sprawie wyników pierwszego etapu konkursu „Dzień Nowych Technologii w Edukacji” w roku 2021
W dniu 29 kwietnia 2021 r. odbyło się posiedzenie wojewódzkiej komisji konkursowej powołanej Zarządzeniem nr 32/2021 Łódzkiego Kuratora Oświaty z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie powołania wojewódzkiej komisji konkursowej do realizacji wydarzenia „Dzień Nowych Technologii w Edukacji” w roku 2021, którego celem jest popularyzowanie technologii informacyjno‑komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.
Na konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia, w tym: 7 – z przedszkoli , 11 – ze szkół podstawowych i 4 – ze szkół ponadpodstawowych.
Komisja nie dokonała oceny 4 zgłoszeń, gdyż 1 niezgodnie z regulaminem, zostało umieszczone na innej platformie, 3 zostały zabezpieczone hasłem – bez możliwości odtworzenia relacji.
Po ocenie 18 zgłoszeń, komisja wyłoniła po 3 laureatów w każdej z kategorii, którzy otrzymali najwyższą ocenę.
Wśród wyłonionych znalazły się:
W kategorii przedszkola:
- Przedszkole Edukacyjne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie im. Jana Amosa Komeńskiego, ul. Sienkiewicza 15, 97-425 Zelów
- Przedszkole Miejskie nr 120 w Łodzi, ul. Aleksandrowska 20a, 90- 201 Łódź
- Przedszkole Miejskie nr 200 w Łodzi, ul. Zamknięta 1, 93–323 Łódź
Zagadka od Niedźwiadka
Oto wypowiedzi przedszkolaków. Dokończ zdanie: "Pogoda wiosną jest... "
Czasem trudno zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Powoli szarości i czernie zmieniają się w zielenie, żółcie, fiolety... Wszystko zaczyna kwitnąć. My uwieczniliśmy kilka. Zachęcamy – podzielcie się z nami oznakami wiosny na naszej wirtualnej tablicy (poniżej). Mogą to być zdjęcia, nagrania, filmiki.
Aby dodać post wystarczy kliknąć 2 razy myszką w wybrane miejsce lub znaleźć różowy przycisk + w prawym, dolnym rogu wirtualnej tablicy. Prosimy podać tytuł wpisu, w opisie podpisać się (imię i grupa), wybrać ikonkę wklejania zdjęcia (strzałka do góry) i wkleić zdjęcie z komputera. Można kliknąć ikonę łącze jako link, a trzy kropki umożliwiają wklejenie filmu i innych form wiadomości,
https://padlet.com/dorotkakulik1/biepyq91kttgu3ye
"XX Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla"
Podsumowanie XX Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla realizowanego w ramach Festiwalu Kreatywności Młodych.
https://fkm.bok.lodz.pl/Ryl
Festiwal został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.
XX Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla odbywał się online. W tegorocznej edycji udział wzięło 16 spektakli z Przedszkoli Miejskich Nr 5, 17, 76, 119, 125, 139, 200, 207, 233. Wszystkie spektakle zgłoszone do Festiwalu można obejrzeć na stronie ww.fkm.bok.lodz.pl
ZESPÓŁ GUMISIE
Spektakl : Królowa Śniegu
Reżyseria: Edyta Kaczanowska
Opracowanie plastyczne : Emila Ruta-Zając, Edyta Kaczanowska
Opracowanie muzyczne: Monika Bełdowska, Edyta Kaczanowska
Zespół GUMISIE to wesołe i żywiołowe przedszkolaki w wieku 6 lat. Jako 4 latki dzieci pierwszy raz próbowały swoich sił na scenie teatralnej w przedstawieniu "Kwoka uczy dobrych manier". Ich talent został zauważony i nagrodzony na XIX Festiwali Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla. Trzon zespołu stanowi kilka dziewczynek uzdolnionych aktorsko, które szybko uczą się tekstów, ról, piosenek i układów tanecznych, z dużym zaangażowaniem realizują wszystkie wskazówki reżyserskie. Pozostałe dziewczynki w zespole mają okazję przełamywać nieśmiałość i tremę w rolach drugoplanowych. Większość chłopców również całkiem dobrze odnajduje się na scenie teatralnej, choć potrzebują oni więcej czasu na opanowanie ról i ruchu scenicznego. Cały zespół jest na ogół zgrany, a dzieci polubiły występowanie na scenie.
TEATR MAŁEGO AKTORA "DZIEWIĄTKA"
Spektakl : Bajka o Rycerzu Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce
Reżyseria: Magdalena Starosta
Opracowanie plastyczne : Magdalena Starosta i dzieci z Grupy IX
Opracowanie muzyczne: Magdalena Starosta
TEATR MAŁEGO AKTORA „DZIEWIĄTKA” to zespół 6 latków z grupy IX z Przedszkola Miejskiego 200 w Łodzi. Dzieci przygotowały bajkę autorstwa Marty Guśniowskiej pt.: „O Rycerzu Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”. Bajka została zaadaptowana do potrzeb i możliwości przedszkolaków przez wychowawcę grupy. Podopieczni brali udział w tworzeniu dekoracji oraz nauce tańca – kontredansa do wyżej wymienionej bajki. „Dziewiątka” to zespól przedszkolaków lubiących teatr, przebieranie się i wcielanie się w różne role oraz chętnie uczących się ról i odgrywania scenek teatralnych.
ZESPÓŁ WITAMINKI
Spektakl : Kwiat paproci
Reżyseria: Edyta Barcikowska-Wiaderek, Magdalena Żak
Opracowanie plastyczne : Edyta Barcikowska-Wiaderek, Magdalena Żak
Opracowanie muzyczne: Edyta Barcikowska-Wiaderek, Magdalena Żak
Zespół WITAMINKI to grupa dzieci 5-6 letnich. Cechuje ją ekspresja ruchowa. Lubią tańczyć, śpiewać oraz wcielać się w role aktorów. Występ tej grupy to debiut w przeglądzie teatralnym im. H. Ryla. Spektakl ten zawiera element teatru cieni, co budzi u dzieci duże zaciekawienie tą formą teatralną. Dekorację do przedstawienia zasponsorowali nam Rodzice dziecka, którzy posiadają zakład drukujący na tkaninach, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Mamy nadzieję, że rozwiniemy przez udział w przeglądzie u dzieci pasję do sztuki teatralnej.
"Wizyta STRAŻY MIEJSKIEJ"
11 grudnia nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w celu przeprowadzenia zajęć dotyczących bezpieczeństwa w domu, na drodze czy w sklepie. Dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się na ulicy, chodniku ale także zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw w domu. Dowiedziały się jak należy się zachować z nieznajomymi bądź gdy zgubią się w sklepie. Strażnicy Miejscy z ogromną przyjemnością opowiadali o swojej pracy, wyjaśniali dzieciom na czym polega różnica między Strażą Miejską a Policją. Przypomnieli również numery alarmowe. Podczas pogadanki nie zabrakło też tematów dotyczących właściwego zachowania w kontaktach z osobą nieznajomą, która może poczęstować słodyczami lub innymi prezentami, a także jak należy zachować się kiedy na naszej drodze pojawi się nieznane nam zwierzę, albo w przypadku, gdy zaatakuje nas agresywny pies.
"MIKOŁAJKI"
,,Wieczór Mikołajowy” D. Gellner
Biały śnieżek, biały – grudniowy.
Piękny wieczór, piękny wieczór – Mikołajowy.
Paczki, paczuszki, woreczki,
papier, sreberka, wstążeczki.
Z paczek lalki i misie wystawiają nosy,
śmieją się do dzieci, śmieją się do dzieci ...
O, słychać ich głosy!
7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Co prawda z jednodniowym opóźnieniem, ale dzień wcześniej nikogo w przedszkolu nie zastał. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na buziach przedszkolaków. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął od swojego Ho, ho, ho! Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja i obiecały, że będą grzeczne przez cały kolejny rok. Miło spędzony czas uświetniły zdjęcia i prezenty (dzięki pomocnikom Św. Mikołaja z Rady Rodziców).
"Konkurs plastyczny "MAM SWOJE PRAWA"
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w naszym konkursie plastycznym „ Mam swoje prawa” Przyszło dużo prac i wszystkie prace były przepiękne.
Serdecznie wszystkim gratulujemy. Zapraszamy serdecznie po odbiór dyplomów i drobnych upominków dla dzieci. Jesteśmy wdzięczne za włożony trud w wykonanie Waszych małych dzieł. Serdecznie zapraszamy po odbiór dyplomów od dnia 17.12.2020.
W konkursie wzięło udział 8 przedszkoli.
- Przedszkole Miejskie nr 165 w Łodzi
Gaja G., Oliwia Z., Liliana D., Antoni M.
- Przedszkole Miejskie nr 146 w Łodzi
Lena M., Ania Ś., Alicja K.
- Przedszkole Miejskie nr 110 w Łodzi
Filip N., Alicja Ł., Jan K., Daria M., Natasza W.
- Przedszkole Miejskie nr 236 w Łodzi
Alicja N.
- Przedszkole Miejskie nr 133 w Łodzi
Kacper H., Wiktoria M.
- Przedszkole Miejskie nr 13 w Łodzi
Iga M., Maja J., Zuzanna K., Zosia J., Kacper K.
- Przedszkole Miejskie nr 55 w Łodzi
Alicja K.
- Przedszkole Miejskie nr 218 w Łodzi
Adrianna Z., Wanda G., Sara Ś.
27. akcja Sprzątania Świata
"MIKOŁAJKI"
,,Wieczór Mikołajowy” D. Gellner
Biały śnieżek, biały – grudniowy.
Piękny wieczór, piękny wieczór – Mikołajowy.
Paczki, paczuszki, woreczki,
papier, sreberka, wstążeczki.
Z paczek lalki i misie wystawiają nosy,
śmieją się do dzieci, śmieją się do dzieci ...
O, słychać ich głosy!
7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Co prawda z jednodniowym opóźnieniem, ale dzień wcześniej nikogo w przedszkolu nie zastał. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na buziach przedszkolaków. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął od swojego Ho, ho, ho! Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja i obiecały, że będą grzeczne przez cały kolejny rok. Miło spędzony czas uświetniły zdjęcia i prezenty (dzięki pomocnikom Św. Mikołaja z Rady Rodziców).
"Konkurs plastyczny "MAM SWOJE PRAWA"
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w naszym konkursie plastycznym „ Mam swoje prawa” Przyszło dużo prac i wszystkie prace były przepiękne.
Serdecznie wszystkim gratulujemy. Zapraszamy serdecznie po odbiór dyplomów i drobnych upominków dla dzieci. Jesteśmy wdzięczne za włożony trud w wykonanie Waszych małych dzieł. Serdecznie zapraszamy po odbiór dyplomów od dnia 17.12.2020.
W konkursie wzięło udział 8 przedszkoli.
- Przedszkole Miejskie nr 165 w Łodzi
Gaja G., Oliwia Z., Liliana D., Antoni M.
- Przedszkole Miejskie nr 146 w Łodzi
Lena M., Ania Ś., Alicja K.
- Przedszkole Miejskie nr 110 w Łodzi
Filip N., Alicja Ł., Jan K., Daria M., Natasza W.
- Przedszkole Miejskie nr 236 w Łodzi
Alicja N.
- Przedszkole Miejskie nr 133 w Łodzi
Kacper H., Wiktoria M.
- Przedszkole Miejskie nr 13 w Łodzi
Iga M., Maja J., Zuzanna K., Zosia J., Kacper K.
- Przedszkole Miejskie nr 55 w Łodzi
Alicja K.
- Przedszkole Miejskie nr 218 w Łodzi
Adrianna Z., Wanda G., Sara Ś.
"Światowy Dzień Pluszowego Misia"
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka, czyli Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w 2002 roku, czyli w setną rocznicę powstania maskotki. Każdy z nas ma lub miał ulubionego misia. Na pewno nie jest to tylko zwykły miś – zabawka. To nasz przyjaciel, powiernik najskrytszych tajemnic, towarzysz, do którego możemy się przytulić gdy jest źle. Dlatego tak lubimy świętować urodziny naszego przyjaciela Pluszowego Misia.
Konkurs plastyczny "Mój Przyjaciel Miś"
Wystawa prac w Klubie Osiedlowym
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Marcin Brykczyński "O Prawach Dziecka"
Konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców "Kokarda Narodowa"
Akcja MEN "Szkoła do hymnu"
Przedszkole uczestniczyło w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii wspólne śpiewanie odbywało się w danej grupie.
Festiwal Twórczości Patriotycznej z okazji 11 listopada
Dzień Dyni
20 września Dzień Przedszkolaka
Przedszkolaki mają swoje święto, ustanowione przez Sejm: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Poniżej zamieszczamy słowa do piosenki Dnia Przedszkolaka. W przedszkolu w Święto Przedszkolaka uroczyście jest odśpiewywany.
Muzyka: Urszula Pakuła
Słowa: Beata Lach, Mirosława Witecka
I
Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają
Refren:
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.
II
Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.
Dodatkowo bawimy się jeszcze przy takiej piosence:
15 września Dzień Kropki
Dzień odkrywania talentów i ich pielęgnowania, wiary we własne siły, możliwości. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest 15 września od ośmiu lat. Inspiracją do zorganizowania takiego dnia była książeczka Petera Reynoldsa pt.: ,,The Dot’’, czyli ,,Kropka’’. Bohaterką książeczki jest Vashti.
"Kropka"
słowa: Jolanta Okuniewska i Beata Skrzypec
muzyka: Piotr Kaja
Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.
Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.
Miała za zadanie znaczek namalować,
jednak ona chciała farbki swoje schować.
W zdolności dziewczynki pani uwierzyła.
Kolorową kropkę w ramki oprawiła.
Cieszą nasze oczy kropki wesolutkie,
talenty wskazują: duże i malutkie.
Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
Kropki kolorowe wędrują po świecie.
Talenty wskazują, o których nie wiecie.
Oto kilka propozycji zabaw z rodzinką:
- Zabawę w Vashti. Czym mogą się różnić kropki (wielkość, kolor, wzór, faktura)? Ile różnych kropek potraficie stworzyć? Na kartce z ramką, stwórzcie swoje dzieła.
- Wybierzcie się na spacer po okolicy w poszukiwaniu wszystkiego, co ma kształt okrągły. Można robić zdjęcia i później je wspólnie obejrzeć.
- Kto narysuje więcej przedmiotów na bazie kółka? Zabawa rozwijająca kreatywność. Można rozdać karty z gotowymi kółkami.