Rozkład dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU

6:00 - 8:15

Schodzenie się dzieci. Zabawy wynikające z własnej aktywności i potrzeb dziecka, swobodne, inspirowane przez nauczyciela. Kontakty indywidualne - rozmowy, obserwacja zachowań i umiejętności dzieci. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy muzyczno – ruchowe, integrujące i poranne ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Czynności opiekuńcze, porządkowe i organizacyjne.

8:15 – 8:30

Przygotowanie do śniadania – doskonalenie nawyków higienicznych i sprawności samoobsługowych.

8:30 – 9:00

Śniadanie – wdrażanie do opanowania umiejętności kulturalnego jedzenia.

9:00 – 11:00

Realizowanie zadań edukacyjnych w ramach Podstawy Programowej poprzez zajęcia z całą grupą. Doskonalenie sprawności umysłowych, motoryczno – ruchowych. Ćwiczenia gimnastyczne. Ćwiczenia i zabawy indywidualne z dziećmi w sali, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Czynności samoobsługowe przed wyjściem – rozwijanie umiejętności związanych z samodzielnym ubieraniem się i rozbieraniem, zapinaniem guzików i suwaków. Zabawy na świeżym powietrzu, spacery, zabawy ruchowe, terenowe, badawcze, tropiące.

11:00 – 11:30

Przygotowanie do II śniadania – doskonalenie nawyków porządkowych oraz sprawności samoobsługowych i higienicznych.

11:30 – 12:00

II śniadanie – wdrażanie do opanowania umiejętności kulturalnego jedzenia oraz rozumienie konieczności jedzenia różnorodnych pokarmów.

12:00 – 13.30

Młodsze grupy – przygotowanie do odpoczynku. Opanowanie umiejętności związanych z samodzielnych rozbieraniem się i ubieraniem.

Starsze grupy – odpoczynek, relaksacja przy muzyce, słuchanie literatury dziecięcej. Działalność indywidualna z dziećmi rozwijająca ich zainteresowania i zdolności. Spacery i zabawy na powietrzu. Sytuacje edukacyjne i zabawowe inspirowane przez nauczyciela lub dzieci.

13:30 – 14:00

Czynności porządkowe, samoobsługowe, higieniczne – przygotowanie do obiadu. Wyrabianie nawyków higieniczno – kulturalnych związanych ze spożywaniem posiłków.

14:00 – 14:40

Obiad – kształtowanie prawidłowego posługiwania się sztućcami (łyżką i widelcem) oraz kulturalnego zachowania się przy stole.

14:40 – 17:00

Zabawy tematyczne w kącikach zainteresowań, dydaktyczne, manipulacyjne, konstrukcyjne, gry edukacyjne, zabawy inspirowane według zainteresowań dzieci. Praca indywidualna z dziećmi, ćwiczenia stymulacyjne. Porządkowanie sali. Rozchodzenie się dzieci.