Informacja Administratora

"Smog nas zje" - zaproszenie na słuchowsko dla dzieci 31 maja 2021

Szanowni Państwo!

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zapraszamy na  ekologiczne słuchowisko muzyczne rozgrywające się w Łodzi pt. "Smog nas zje" autorstwa Marty Fox, poetki, powieściopisarki, mistrzyni literatury „dla kobiet”, popularnej pisarki dla młodzieży, autorki ponad 40 książek. Jego premiera odbędzie się 31 maja 2021.

Link do słuchowiska

(aktywny od 31 maja, godz. 18:30)

Akcja opowieści rozgrywa się w Łodzi, w której z podziemnych rzek wyłonił się śpiący tam od wielu lat wielki smok. I choć smok wyglądał groźnie, bo miał aż siedem głów i długi ogon, którym niemrawo wywijał, to okazał się spokojny, a nawet łagodny. Przyjaźnie nastawiony był nie tylko do odkrywców, ale i dzieci, które polubił i cieszył się z ich odwiedzin. Smok był wielkim żarłokiem. Nade wszystko upodobał sobie butle z plastiku po wodzie i sokach oraz śmieci. Okazało się, że to bardzo pożyteczny smok, bo pomaga utrzymać miasto w czystości, działając jak najwyższej klasy odkurzacz i utylizator. Któregoś ranka nad miastami pojawiły się ciemne chmury, miasto ogarnął smog, normy czystości powietrza zostały przekroczone do granic bezpieczeństwa. Co stanie się ze smokiem, co zrobią dzieci? Tego dowiecie się Państwo ze słuchowiska.

Bohaterami bajki oprócz Smoka Erwina są dzieci: Zielona Nikola, Elidełko Kowadełko, Ula Bubula, Bartek Wścieklica, Paweł Raper, Adaś Słodziak, Daniel Kosmita oraz Nauczycielka.

Celem projektu jest przekazywanie wiedzy o przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz o negatywnych tego skutkach dla środowiska i zdrowia dzieci. Treść ekologiczna została podana w sposób prosty, język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu, dzięki czemu słuchowisko oprócz walorów artystycznych stanie się projektem edukacyjnym. Słuchowisko nawiązuje także do czasów pandemii i koronawirusa, o czym mówi także piosenka „Będzie dobrze”.

Pomysłodawcą, autorem muzyki i reżyserem projektu jest Artur Gotz (wokalista, który nagrał trzy płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, a także w Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi).

W słuchowisku wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Artur Gotz, Arleta Lemańska, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. Za aranżację muzyki odpowiedzialny jest Dawid Ludkiewicz, realizacja dźwięku Krzysztof Palczewski.

Przedsięwzięcie realizuje Fundacja 44 w Warszawie dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Patronat medialny objęły m.in. Polskie Radio Dzieciom, TVP3 Łódź, Agencja Informacyjna.

Materiał w całości trwa ok. 22 minuty, jest doskonałym pretekstem do rozmowy na temat ekologii na przykład w okolicach Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego (5 czerwca).

Nagraniu towarzyszy ponad 100 dziecięcych prac plastycznych, które zmontowano w fabularną opowieść multimedialną.

Oficjalna strona Marty Fox www.martafox.pl

Oficjalna strona Artura Gotza www.arturgotz.pl